Giełda

Sprawdź ile można było zarobić na spadku KGHM

Futures Giełda

Expose premiera Donalda Tuska podczas którego wyszła na ja informacja o zwiększeniu podatku od kopalin wywoła prawdziwą panikę na rynku surowcowym. Zaczęto pozbywać się akcji wszelkich spółek wydobywczych notowanych na warszawskim parkiecie, co spowodowało spadek kursu KGHM o prawie 14%. Tam gdzie jedni tracili, inni zarabiali. Warto policzyć ile.

Według specjalistów na spadku KGHM można było zarobić nawet 71%. Jak to możliwe? Wystarczyło użyć opcji tzw. „krótkiej sprzedaży„, a także skorzystać z dźwigni finansowej zwielokrotniającej zyski. Co prawda niewiele biur maklerskich w Polsce oferuje tego typu usługi klientom indywidualnym. Z szeregu wyłamuje się CDM, ale stawia zaporowe dla wielu warunki: stan konta maklerskiego min. 100 tys złotych, pozycja musi opiewać na min. 50 tys złotych i musi zostać zamknięta jeszcze w ciągu tych samych notowań. O wiele łatwiej jednak można było zarobić dzięki użyciu kontraktów terminowych na akcje KGHM. Niektóre z nich posiadają dźwignię inwestycyjną na poziomie nawet 1:30 co sprawia, że już spadek o kilka procent mógł dać 100% zysku dla inwestora. Pytanie tylko, jak przewidzieć tak duże spadki.

Warto więc pomyśleć nad dodaniem choćby nawet w minimalnym stopniu tego typu instrumentów finansowych do własnego portfela inwestycyjnego, ponieważ jak widać na podstawie łatwej do rozgryzienia decyzji politycznej można było zarobić nie lada pieniądze. Pytanie: komu się udało, a komu nie. Ponieważ tak, czy inaczej wśród inwestorów i tak więcej straciło na spadku kursu KGHM, niż zarobiło.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments