Czy banki w USA odczują kryzys bankowy w Europie?

Banki

Kryzys na rynku bankowym w Europie jest już faktem. Grecka sytuacja spowodowała, że w nie najlepszej kondycji finansowej znalazły się banki Niemiec, czy Francji, a także innych krajów, które skupywały greckie obligacje. Dziś podnoszona jest kwestia tego, czy banki w Stanach Zjednoczonych również odczują złą sytuację, z którą zmagają się banki w Europie?

Opinia ekspertów

Agencja Fitch wraz ze swoimi ekspertami ocenia, że banki amerykańskie nie tylko odczują europejski kryzys w strefie euro, ale na dodatek bardzo poważnie ucierpią z tego powodu. Pogłębianie się kryzysu w Europie automatycznie przełoży się na negatywną kondycję banków USA.

Jeśli kłopoty finansowe zaczną obejmować coraz to nowe kraje, po Grecji, Włoszech, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii, niewątpliwie mocno odczują to banki amerykańskie.

Kłopotliwe obligacje

Banki amerykańskie dotychczas były w posiadaniu wielu obligacji rządowych krajów strefy euro. Kiedy rozpoczynał się kryzys finansowy związany z Grecją, banki te zdecydowały się na sprzedaż obligacji państwowych najsłabszych krajów strefy euro. Jednocześnie, odmówiły one udzielenia tym samym państwom pożyczek. Dzięki temu zdecydowanie ograniczyły wpływ kryzysu europejskiego na swoją kondycję finansową. Nie oznacza to jednocześnie, że w ogóle nie są narażone na problemy, z jakimi borykają się największe kraje strefy euro i ich banków. Przede wszystkim mowa tu o Francji i jej sektorze bankowym.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments