Prawdopodobne notowania złotego w najbliższym czasie

Waluty

Polski złoty notowany jest w ostatnich dniach na niskich poziomach. Wszystkiemu winna jest zła sytuacja gospodarcza finansowa na świecie. Jeśli dojdzie do znacznej poprawy nastrojów w skali globalnej, być może złoty zacznie zyskiwać na wartości w stosunku do głównych walut – euro, dolara i franka szwajcarskiego. Pomocna w tym względzie byłaby interwencja Banku Centralnego na polskim rynku, której Narodowy Bank Polski bynajmniej nie wyklucza.

Prognozy na przyszłość

W najbliższych dniach złoty powinien być wyceniany w okolicach 4,50 zł za euro. Według specjalistów, kurs euro/złoty powinien oscylować w kolejnych dniach w przedziale 4,42-4,50 zł.

Jeszcze we wtorek, 22 listopada, za jedno euro należało zapłacić 4,4422 zł, a za dolara 3,2787 zł. Kursy te były niższe niż w poniedziałek na zamknięciu giełdy, kiedy to za euro płacono 4,4569 zł, a za dolara 3,2965 zł.

Negatywny wpływ na złotego

Ogólnie rzecz ujmując, słabe notowania naszej rodzimej waluty, jak już zostało powiedziane, związane są ze złymi nastrojami inwestorów na świecie. Wśród powodów, dla których złoty traci na wartości wymienia się między innymi planowaną aukcję obligacji hiszpańskich. Jeśli ich rentowność będzie wzrastała, zwiastując pogłębianie się kryzysu finansów publicznych Hiszpanii, złoty będzie zniżkował.

Pozytywne przesłanki wzrostu złotego

Jeśli doszłoby do wejścia na rynek długu Europejskiego Banku Centralnego, a w Polsce Bank Gospodarstwa Krajowego podjąłby interwencję, poprzez sprzedaż walut obcych, złoty najprawdopodobniej zacząłby się umacniać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments