Euro

Obligacje w euro już na polskiej giełdzie

Banki Obligacje Waluty

Obligacje w euro dotychczas nie były dostępne na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ten stan rzeczy postanowił zmienić Bank PKO BP. 22 listopada wypuścił on na polski rynek pierwsze papiery wartościowe dłużne wyrażone w walucie wspólnotowej.

Notowania obligacji w euro

Obligacje w euro są notowane na giełdowym rynku obligacji o nazwie CATALYST. Ich cena jest na tyle wysoka, że papiery te są przede wszystkim przeznaczone dla inwestorów instytucjonalnych, a nie indywidualnych. Wśród prawdopodobnych nabywców obligacji w euro znaleźli się:
Fundusze inwestycyjne,
Samorządy lokalne,
Banki,
Inwestorzy krajowi i zagraniczni.

Celem wprowadzenia na polski rynek euroobligacji jest wspomożenie rozwoju gospodarczego Polski, z uwagi na pojawienie się odrębnych źródeł finansowania. Dzięki emisji obligacji przez PKO BP, bank ten ma możliwość zdywersyfikowania w o wiele wyższym stopniu źródeł zasilania w walutach obcych. PKO BP zdecydował się obok emitowania obligacji w euro, na wprowadzenie na giełdę także obligacji denominowanych we franku szwajcarskim. Już wkrótce mogą się one pojawić na giełdzie CATALYST.

Cena euroobligacji

Wycena obligacji w walucie wspólnotowej została ustalona na 50 tysięcy euro. Dla wielu inwestorów będzie to kwota stanowczo zbyt wysoka. Nominalna wartość wszystkich dostępnych na polskiej giełdzie obligacji wynosi 800 milionów euro. Stała jest wysokość oprocentowania obligacji w walucie wspólnotowej. Wynosi ona dokładnie 3,733% w skali roku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments