Pieniądze

Spready już niestraszne

Banki Kredyty Waluty

Spłata zobowiązań wynikających z zaciągniętych kredytów walutowych wymaga zakupu przez kredytobiorcę waluty. Dotychczas, banki narzucały kursy walut, po których ich klienci mieli spłacać raty kredytowe. W ten sposób powstawał spread walutowy, który był różnicą pomiędzy kursem zakupu, a sprzedaży waluty. Banki przy naliczaniu kredytobiorcom rat kredytów walutowych zawsze stosowały wyższy kurs waluty.

Możliwość spłaty kredytów bezpośrednio w walucie

Od niedawna, dzięki uchwaleniu przez rząd nowych przepisów prawa, można spłacać kredyty walutowe bezpośrednio w walucie obcej. Nie jest przy tym istotne, gdzie ową walutę się kupi. W ten sposób problem rosnących spreadów, na których zarabiały same banki, został po części rozwiązany. Dziś nawet co czwarty kredyt hipoteczny w walucie obcej jest spłacany przez kredytobiorców bezpośrednio w euro lub we frankach szwajcarskich.

Z możliwości spłacania rat w walucie obcej zakupionej np. w kantorze, korzystają na przykład klienci Raiffeisen Banku. Przed wejściem w życie zapisów ustawy antyspreadowej z opcji spłat rat w walucie kredytu korzystało około 3% klientów. Dziś jest ich już 25%.

Spadek spreadów

Skoro klienci sami mogą uniknąć wysokich spreadów walutowych, banki korzystniej dla kredytobiorców ustalają kursy walut. Dzięki temu średni spread, czyli różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty w bankach, obniżył się. Wcześniej wynosił on około 6,68%, a dziś jest to 6,34%. W Getin Banku, który stosował spread na poziomie ponad 12%, teraz spadł on do poziomu 6,52%.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments