Pieniądze

Depozyty polskich banków

Lokaty Oszczędności i inwestycje

Polacy chętniej i częściej oddają bankom w dyspozycje swoje pieniądze. Najczęściej lokują nadwyżkę środków finansowych w lokaty bankowe, które są postrzegane przez klientów za najbezpieczniejszy instrument finansowy.

Powody wzrostu zainteresowania depozytami

Lokaty bankowe na pewno zyskują wśród polskich konsumentów na popularności. Powodów takiej sytuacji jest na pewno kilka:

  • Wysokie oprocentowanie lokat,
  • Niepewność istniejąca na rynkach kapitałowych.

W chwili obecnej banki notują przewagę depozytów terminowych nad bieżącymi.

Urozmaicanie ofert lokat

Banki robią dziś wszystko, aby nakłonić swoich klientów do odkładania pieniędzy na lokatach. Podwyższają oprocentowanie, ułatwiają kwestie formalne otwarcia lokaty, umożliwiają wcześniejszą wypłatę pieniędzy z lokaty, bez utraty wcześniej wypracowanych odsetek. Średnie oprocentowanie 3-miesięcznych lokat bankowych od początku 2011 roku wzrosło już o jedną piątą. W styczniu tego roku wynosiło ono średnio 4,20%, a dziś jest to już 4,98%. Obok wzrostu oprocentowania lokat bankowych, nastąpił co prawda wzrost podstawowej stopy procentowej, z 3,5% do 4,5%. Najlepsze lokaty oferują jednak o 1 punkt procentowy więcej niż zmiana stopy. Obecnie, można uzyskać lokatę na okres od dwóch do sześciu miesięcy, oprocentowaną na ponad 6% na rękę.

Wartość depozytów terminowych

Klienci indywidualny mieli zdeponowane w polskich bankach na koniec października tego roku w postaci lokat terminowych prawie 233 mld zł. W tym samym czasie na depozytach bieżących złożono blisko 200 mld zł.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments