Europejski Bank Centralny

Ryzyko upadku unii walutowej coraz większe

Obligacje Waluty Wiadomości

Na rynkach finansowych Starego Kontynentu w ostatnim tygodniu panowały nerwowe nastroje. Można nawet powiedzieć, że opanowała je panika, z uwagi na ryzyko rozpadu unii walutowej. Problemy Eurolandu wciąż są aktualne i rosną w zatrważającym tempie, a przywódcy Unii Europejskiej nie potrafią znaleźć wyjścia z tej niekorzystnej w najwyższej mierze sytuacji. Eksperci oceniają, że nie ma już większych szans na to, aby unia walutowa łagodnie wyszła z kryzysu, w którym właśnie się znajduje.

EBC może uratować euro

Jeśli Europejski Bank Centralny nie wykona drastycznych kroków, wspólnotowej waluty być może nie uda się już uratować. Potrzebna jest też diametralna zmiana nastawienia europejskich przywódców. Brak podjęcia wiążących decyzji dotyczących Eurolandu, pociągnie unię walutową na dno.  Oznacza to, że euro może przestać istnieć już w perspektywie kilku tygodni. Tak bynajmniej twierdzą specjaliści czasopisma „The Economist”.

Tymczasem, Niemcy sprzeciwiają się temu, aby zastosować Europejski Bank Centralny jako kredytodawcę dla Eurolandu. Nie chcą wyrazić zgody na emisję euro obligacji.

Co się stanie, jeśli unia walutowa upadnie?

Nawet ogłoszenie bankructwa przez jedno państwo obracające wspólną walutą, może spowodować wysłanie potężnej fali uderzeniowej przez wszystkie państwa członkowskie. To z kolei dotkliwie uderzy w gospodarkę w skali całego świata. Dojdzie do światowej recesji, do czego po prostu nie można w żadnej mierze dopuścić. Panika jednak nie przestaje gościć na europejskich rynkach finansowych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments