Pieniądze

Scenariusz awaryjny europejskich banków

Banki Wiadomości

Strefa euro znajduje się w nie najlepszej sytuacji finansowej i choć politycy francuscy i niemieccy wypowiadają się o niej sposób jak najbardziej pozytywny, banki już teraz przygotowują się na wypadek upadku unii walutowej. Rozpad strefy euro byłby szczególnie dotkliwy nie tylko dla europejskiego sektora bankowego, ale dla banków całego świata, w tym USA.

Banki w Stanach Zjednoczonych

Już w chwili obecnej, kiedy podejmowane są daleko idące próby odbudowania siły strefy euro, amerykańskie banki pracują w tzw. trybie awaryjnym. Oznacza to, że wycofują się one stopniowo z europejskich kredytów, wyprzedając na przykład obligacje europejskich banków.

Stabilność strefy euro stoi pod wielkim znakiem zapytania. Polityczne ruchy nie są zapewnieniem jej utrzymania w przyszłości. Dlatego też wielu inwestorów zza oceany zaczyna wątpić w to, że strefę euro uda się wzmocnić.

Zła sytuacja kolejnych europejskich krajów

Agencje ratingowe stopniowo obniżają ocenę wiarygodności kredytowej kolejnych krajów strefy euro. Taki los spotkał Belgię, dla której agencja Standard & Poor obniżyła rating z poziomu AA+ do AA. Francja ma już ostrzeżenie, że wkrótce może stracić swą najwyższą ocenę. Portugalia i Węgry mają już ocenę ratingową na poziomie śmieciowym.

Tymczasem, politycy usilnie zapewniają, że nie ma powodów do obaw i tworzenia przez banki planów awaryjnych na wypadek upadku strefy euro. Przygotowują się na kryzys Europy. Takie kroki poczyniły już:

  • Merrill Lynch,
  • Barclays Capital,
  • Nomura,
  • Royal Bank of Scotland.

Azjatyckie instytucje finansowe uważnie obserwują rozwój sytuacji w Europie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments