Moneta

Jak przekazać darowiznę bez podatku?

Finanse osobiste Podatki

W niektórych przypadkach przekazywanie darowizny nie wiąże się z koniecznością zapłaty przez obdarowanego podatku od spadków i darowizn. W innych razach, nieodpłatne nabycie prawa majątkowego, wszelkich wartości pieniężnych, ruchomości oraz nieruchomości w ramach darowizny, pociąga za sobą obowiązek podatkowy.

Od czego zależy wysokość płaconego podatku

Suma podatku od spadków i darowizn jest oczywiście wyliczana na podstawie wartości majątku, który przekazywany jest w ramach darowizny. Jednocześnie, wysokość owego obciążenia zależy od stopnia pokrewieństwa bądź też powinowactwa istniejącego pomiędzy darczyńcą i obdarowanym. W niektórych przypadkach istnieje nawet możliwość skorzystania ze zwolnienia z płacenia podatku lub z daleko idących ulg podatkowych. Trzeba jednak ku temu spełnić określone warunki.

Darowizna dla najbliższych

Jeśli darowizna jest przekazywana na rzecz osób najbliższych, zaliczanych do tzw. pierwszej grupy podatkowej, wówczas zastosowanie znajduje zwolnienie z płacenia podatku, zakładając, że wysokość darowizny nie przekracza 9 637 zł od jednego darczyńcy. Przez pięć kolejnych lat łączna wysokość darowizny na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 19 274 zł, jeśli darczyńców jest więcej. Dodatkowo, prawo stanowi, że otrzymane pieniądze należy przeznaczyć na cele mieszkaniowe, w okresie 12 miesięcy od chwili ich otrzymania. W innym przypadku obdarowany ma obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Tak samo dzieje się, jeśli obdarowany nie zalicza się do pierwszej grupy podatkowej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments