Niemcy

Niemcy o euro – wyniki badań

Waluty

W strefie euro w chwili obecnej wszelkie decyzje, dotyczące jej dalszego kształtu, podejmują dwa główne kraje członkowskie Eurolandu, a mianowicie Francja i Niemcy. Od kiedy jednak Francja zagrożona jest utratą dotychczasowej oceny ratingowej, zdaje się, że to Niemcy będą „rozgrywały karty”, dotyczące przyszłości euro. Tymczasem, obywatele tego kraju nieprzychylnie są nastawieni do wspólnotowej waluty jako takiej.

Badania tygodnika Focus

Tygodnik Focus przeprowadził w ostatnim czasie sondaż, mający na celu wykazanie, jak do wspólnej waluty europejskiej odnoszą się Niemcy. Wyniki tychże badań dla niektórych mogą okazać się bardzo zaskakujące. Otóż, Focus podaje, że:

  • 60% Niemców ocenia negatywnie sam akt wprowadzenia euro w Niemczech,
  • 85% Niemców mówi, iż wprowadzenie euro pociągnęło jednoczesny wysoki wzrost cen w kraju,
  • 75% Niemców wyraża przypuszczenie, że niemiecka marka była o wiele bardziej stabilna w stosunku do obcych walut, niż dziś jest euro.

Badania przeprowadzone zostały przez tygodnik Focus, który zaznacza, że objęły one reprezentatywną grupę, liczącą sobie 1000 osób.

Wcześniejsze badania

Jeszcze rok temu Niemcy o wiele bardziej pozytywnie wypowiadali się na temat euro. Niemniej jednak, problemy krajów peryferyjnych strefy euro spowodowały, że wspólnotowa waluta zaczęła tracić na wartości, a wraz z nią spada liczba jej entuzjastów. Rok temu dziennik Bild wskazywał, że jedynie nieco ponad połowa Niemców jest niezadowolonych z euro. W tamtym czasie niecałe 50% badanych chciało, aby euro zostało zastąpione dawną marką niemiecką.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments