Mieszkanie

Mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego?

Finanse osobiste Kredyty

Wiele osób, które zastanawiają się nad kupnem własnego M rozmyśla nad kwestią: mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego. Decyzja nie jest prosta, ponieważ zakup np. na rynku wtórnym co prawda przeważnie jest tańszy, ale uzyskanie na tego typu mieszkanie jest nieco trudniejsze. Przyjrzyjmy się więc sprawie nieco bliżej.

Przy zakupie mieszkania bank przeważnie wymaga, by kredyt był ubezpieczony. W wypadku lokalu z rynku pierwotnego koszta ubezpieczenia są wyższe, ponieważ okres ubezpieczenia jest dłuższy niż w przypadku mieszkania na rynku wtórnym. Jest to spowodowane tym, że deweloperzy często sprzedają przysłowiową „dziurę w ziemi”, a banki boją się brać na siebie całego ryzyka kredytowego. Warto pamiętać także o tym, że kupując nasze pierwsze lokum od obecnego właściciela jesteśmy zobowiązani do zapłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. A nie jest to mało, bo przy kwocie rzędu pół miliona złotych to aż 10 000 złotych samej daniny dla fiskusa! Należy pamiętać także o tym, że bank może odmówić kredytu w przypadku „wątpliwego dewelopera”. Instytucje finansowe dokładnie sprawdzają firmy, od których to potencjalny kredytobiorca ma zamiar zakupić nieruchomość na kredyt. Nie dziwmy się więc, że bank może w niektórych przypadkach wymagać dodatkowego zabezpieczenia kredytu hipotecznego, bądź też bez uzasadnienia nam go po prostu odmówi.

Warto więc kupując swoje pierwsze mieszkanie rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ zarówno zakup na rynku pierwotnym, jak i wtórnym może się wiązać z niemałymi kosztami okołokredytowymi. Lepiej więc przemyśleć wszystko za wczasu, niż być nagle zaskoczonym kosztami zakupu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments