Firma

Kredyt inwestycyjny czy leasing – co wybrać?

Firma

Dokonanie wyboru między kredytem inwestycyjnym a leasingiem tylko z pozoru jest proste. Tak naprawdę trzeba mieć większe pojęcie o obu i trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie „za” oraz „przeciw” zaciągnięcia jednego albo drugiego. Czym różnią się obie formy pożyczki i czy którakolwiek z nich jest bardziej opłacalna od drugiej? Zastanówmy się nad tym.

Kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny różni się znacznie od leasingu. Przede wszystkim w momencie jego spłacenia rzecz, na którą daną pożyczkę się zaciągnęło, staje się własnością kredytobiorcy. Ważnym terminem jest tutaj „inwestycja”. Pojawia się ona nie bez znaczenia – kredyt inwestycyjny udzielany jest bowiem takim osobom, które deklarują jasno, co chcą kupić za otrzymane pieniądze oraz definiują, w jaki sposób ten przedmiot bezpośrednio przełoży się na zyski.

Leasing
Leasing to inaczej wypożyczenie dóbr materialnych. Wypożyczanie odbywa się na następujących zasadach: żeby przez jakiś czas użytkować coś – samochód, maszyny, lokum – trzeba przez cały okres najmu spłacać odpowiednio oprocentowane raty. Tego typu inwestycja jest ograniczona czasowo. Podpisywana jest umowa pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą i po nadejściu określonego terminu, wygasa. Wraz z nią wygasają prawa osoby wynajmującej do użytkowania danego przedmiotu, który przechodzi z powrotem na własność tego, kto rzecz wypożycza.

Co wybrać?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką kwotą dysponujemy i jakie są nasze plany na przyszłość. Jeżeli jesteśmy właścicielami firmy, która dopiero weszła na rynek i nie jesteśmy pewni co do tego, czy aby na pewno utrzyma się ona przez szereg lat, oczywiste jest, że lepiej wynająć potrzebne w firmie urządzenia niż je kupować. Jako że leasing jest bardzo korzystnie oprocentowany a procedury pozwalające otrzymać daną pożyczkę zdecydowanie mniej skomplikowane niż w przypadku kredytu, na sam początek znacznie wygodniej jest zdecydować się właśnie na podpisanie umowy z leasingodawcą. W przypadku jednak gdy zależy nam na tym, aby daną rzecz posiadać na stałe, aby być jej właścicielem (chociażby dlatego – na bazie poprzedniego przykładu – że przedsiębiorstwo prosperuje dobrze a dane maszyny idealnie nadają się akurat do określonego rodzaju produkcji), lepiej jest zdecydować się na kredyt inwestycyjny, a jego spłatę rozłożyć na przykład na więcej rat.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments