Giełda

Reakcja giełdy na decyzje EBC

Banki Giełda

Europejski Bank Centralny zdecydował się na obniżenie głównych stóp procentowych w strefie euro. W odpowiedzi na to giełdy w Europie Zachodniej i na Wall Street zaczęły zniżkować. Również i w Polsce obserwujemy spadki głównych indeksów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wyniki Wall Street

Tuż po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, na którym ustalono obniżkę głównych stóp procentowych do 1%, Wall Street rozpoczęła dzień od spadków głównych indeksów. W strefie euro najgorzej radziły sobie indeksy we Włoszech. Wskaźnik FTSE MIB zanotował zniżkę o ponad 3%.

Powodem spadków giełdowych jest to, że inwestorzy oczekiwali radykalnych posunięć ze strony Europejskiego Banku Centralnego, gdy tymczasem jego decyzje nie były zaskakujące. Przedstawiciele banku centralnego strefy euro nie przedstawili żadnych jasnych deklaracji, które wskazywałyby na to, w jaki sposób ratować pogrążający się coraz bardziej w kryzysie Euroland.

Ułatwienia dla banków

Chyba jedyną pozytywną informacją była zapowiedź Europejskiego Banku Centralnego wprowadzenia ułatwień dla banków. EBC będzie gwarantował pożyczki dla banków, a także obniży wysokość stopy rezerwy obowiązkowej z 2 do 1%. Dzięki temu uzyskane zostanie zwiększenie płynności na rynku. Taka informacja okazała się być jednak zbyt mało optymistyczna dla samych inwestorów, którzy więcej akcji sprzedawali, niż kupowali. Stąd spadki na giełdach, a nie można oczekiwać, że w obliczu braku gotowych rozwiązań dla strefy euro, giełdy zyskają w najbliższym czasie na sile.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments