Pieniądze, monety

Nie zwlekaj z oszczędzaniem na emeryturę!

Emerytura

Kto, będąc młodym, zastanawia się nad tym, co takiego będzie działo się za kilkadziesiąt lat? Niewielu. Nieliczni też dosyć wcześnie zaczynają myśleć o tym, że dobrze byłoby zacząć oszczędzać na emeryturę, bo przecież „kiedy tam emerytura będzie”. Tymczasem czas upływa bardzo szybko i jedno jest pewne – jeśli sami nie zabezpieczymy się odpowiednio wcześnie przed nadchodzącą niechybnie jesienią życia, nikt inny nie zrobi tego za nas.

Pensja a emerytura
Statystyki nie są zadowalające. Poza tym, że trzeba mieć odpowiednią ilość przepracowanych lat, oczywiście udokumentowanych umową o pracę (żadna inna się nie liczy), należy jeszcze zarabiać bardzo wysokie kwoty, żeby emerytura wynosiła tyle, za ile swobodnie da się przeżyć. Przy pensji rzędu tysiąca pięciuset, dwóch tysięcy złotych (która przecież jest normą w Polsce), emerytura wyniesie zaledwie kilkaset złotych – a to już jest kwota, za którą, jeśli mieszka się samemu, nie da się tak łatwo powiązać końca z końcem. Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że emeryturę obliczać będzie się z odpowiednio: 24% ostatnich dochodów kobiety i 33% ostatnich dochodów mężczyzny. To zdecydowanie niewiele.

Wziąć sprawy w swoje ręce
Nie pozostaje więc nic innego niż tylko samemu zacząć oszczędzać na emeryturę. W jaki sposób to zrobić? Sposobów jest wiele. Najlepiej zainwestować w prywatnym funduszu emerytalnym i wpłacać doń regularnie nawet niewielką sumę pieniędzy. Jeżeli ktoś nie jest przekonany co do tego, czy aby na pewno za trzydzieści lub czterdzieści lat dany fundusz będzie istniał i funkcjonował tak dobrze jak dotychczas, może zacząć załatwiać sprawę na własną rękę. Wówczas po prostu najlepiej, żeby znalazł takie rozwiązanie, które mu się najlepiej opłaci.

Lokata czy papiery wartościowe?
Pomysłów na oszczędzanie jest wiele. Najprostszym z nich jest po prostu założenie konta osobistego z dość sporym oprocentowaniem i odkładanie na niego chociażby stu złotych miesięcznie. Nie można jednak obudzić się dopiero przed emeryturą, ale zdecydowanie wcześniej. Wówczas oprocentowanie będzie regularnie przynosiło odsetki, a zaoszczędzona kwota systematycznie będzie rosła. Innym sposobem jest zainwestowanie w papiery wartościowe – na nich można się znacznie wzbogacić, trzeba to jednak robić ostrożnie. Ci, którzy nie przepadają za ryzykiem, powinni raczej pomyśleć o obligacjach niż o akcjach.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments