Banknoty

Jak inwestować w fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne mają to do siebie, że można na nich zarówno wiele zyskać, jak i dużo stracić. Tak się bowiem składa, że w ich ramach wykupuje się papiery wartościowe, które potem wykorzystywane są na giełdzie i obraca się nimi często przez dość długi czas. Żeby zatem nie stracić zbyt wiele, a najlepiej zyskać, warto zainteresować się tym, który z funduszy inwestycyjnych jest najbardziej korzystny i, co ważne, który spełnia najlepiej nasze wymagania. W ten sposób unikniemy rozczarowań i zaoszczędzimy czas oraz pieniądze.

Czym jest fundusz inwestycyjny?
Najprościej mówiąc, jest to forma inwestowania pieniędzy – jak już zostało powiedziane, można inwestować w papiery wartościowe, ale również i w pieniądze, w walutę. Fundusz natomiast nazywa się tak dlatego, że osoba inwestująca nie zajmuje się obracaniem pieniędzmi, a robi to za nią instytucja, której w opiekę pozostawia ona pieniądze. Tam już specjaliści maklerzy biorą się do pracy i w taki sposób obracają pieniędzmi, żeby na tym skorzystał zarówno inwestor, jak i ten, kto zarządza danym funduszem. Oddawanie pieniędzy w ręce obcych ludzi, nawet specjalistów, jest dla niektórych przedsiębiorców nie do pomyślenia – trzeba więc zastanowić się, czy aby na pewno ma się na to ochotę. To może być jedna z barier, którą nie wszyscy będą w stanie przeskoczyć.

W co zainwestować?
Od tego, w co zainwestujemy zależy, jak dużo zyskamy. Funkcjonują właściwie fundusze inwestycyjne każdego typu, dlatego też odnajdą się w nich i ci, dla których ważna jest adrenalina, jak i zwolennicy spokoju. Decydując się na kupno akcji, pamiętać trzeba o tym, że ich wahania jeśli chodzi o zysk i stratę są duże, natomiast w przypadku obligacji – niewiele można stracić, ale również i nieprzesadnie dużo zyskać.

Jak zainwestować?
Inwestując, pamiętać powinno się o podstawowych zasadach, które dotyczą osób kupujących zarówno akcje, jak i obligacje. Najważniejszą rzeczą jest to, aby nie wykładać na fundusze wszystkich swoich pieniędzy. W przypadku krachu, cokolwiek wtedy zostanie. Kolejną rzeczą jest inwestowanie w fundusze długoterminowe – one przynoszą realne zyski. W przypadku funduszy krótkoterminowych albo się zyska, albo straci. Ważne jest, aby nie inwestować tylko w jeden typ funduszu, im więcej bowiem, tym lepiej. I ostatnia kwestia – sprzedawać papiery wartościowe powinno się wtedy, kiedy są drogie. Nie należy zbyt długo czekać, bo ich ceny mogą spaść.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
10 lat temu

Ogromną zaletą funduszy inwestycyjnych jest fakt, iż są one zarządzane przez profesjonalistów w tej dziedzinie. Oczywiście, jak każda inna inwestycja i FI niosą ze sobą pewien stopień ryzyka, jednakże jest ich tak duży wybór, iż każdy może wybrać taki jaki jaki jest dla niego optymalny. Co więcej, profesjonalne zarządzanie także minimalizuje ryzyko, więc jest to zdecydowanie jedna z lepszych form inwestycji.