Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Oszczędności i inwestycje

Kiedy dziecko przychodzi na świat, wszystko w życiu jego rodziców się zmienia. Nagle staje się ono centrum zainteresowania i do głosu dochodzą nie tylko uczucia, ale też rozsądek. Rodzice zaczynają myśleć o przyszłości pociechy a, jak wiadomo, bezpieczna przyszłość to taka, która będzie dostatnia. W jaki sposób zaoszczędzić na przyszłość dziecka? Czy da się w ogóle podjąć jakieś kroki, które zapewnią niemowlęciu dobry start w dorosłe życie?

Systematyczność
Nie trzeba od razu zakładać konta w banku po to, aby oszczędzać na przyszłość dziecka. Wystarczy zdecydować się na oszczędzanie dla dziecka – już nawet w miesiącu narodzin niemowlęcia – określonej sumy pieniędzy i każdego miesiąca rzeczywiście wkładać ją do przeznaczonej na ten cel koperty. Oczywiście, mimo wszystko znacznie wygodniej a przede wszystkim – bardziej opłacalnie – będzie stworzenie specjalnego rachunku bankowego. Chodzi przede wszystkim o to, że składana na nim gotówka jest nieustannie przez instytucję finansową obracana. Dzięki temu można spodziewać się przyrostu pieniędzy z każdym miesiącem. Odsetki kapitałowe – jeśli już uzbiera się na koncie dość pokaźna suma – są w stanie same z siebie dać po jakimś czasie dużą kwotę.

Lokata długoterminowa
Jeszcze jednym interesującym pomysłem jest założenie lokaty długoterminowej. Wtedy trzeba oczywiście jednorazowo dysponować większą sumą pieniędzy, niemniej jednak jeśli nawet założy się książeczkę na mniejszą kwotę, ona również będzie regularnie przyrastała. Co najważniejsze tutaj, rodzica nie będzie kusiło wyciąganie gotówki przez czas trwania okresu, w którym naliczane są odsetki. W razie bowiem wyjęcia kwoty nim upłynie umowa, wszystkie odsetki przepadną. Jako że lokaty nie mają żadnych ograniczeń, można też każdego roku zakładać nową po to, żeby zorientować się, w jakim banku i na jakich zasadach najlepiej opłaca się trzymać pieniądze.

Nieoczekiwane efekty
Szacuje się, że jeśli rodzice założą lokatę bądź też konto w banku oferującym atrakcyjne oprocentowanie, po dwudziestu latach oszczędzania i odkładania miesięcznie po zaledwie 100 złotych, uzbierać można sumę, za którą da się kupić ładne nowe mieszkanie – a to już zdecydowanie wartościowa rzecz, dla której warto gromadzić stosunkowo nieduże (jak się wydaje) kwoty. Trzeba jednak w takim razie zdecydować się mimo wszystko na założenie rachunku w banku, bowiem odkładanie pieniędzy do koperty nie przyniesie niestety podobnych rezultatów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Foreksiarz
Foreksiarz
9 lat temu

Najważniejsze odkładać co miesiąc nawet drobną kwotę…