Wykres

Inwestorzy uciekają z południa na północ

Finanse osobiste Firma Wiadomości

Wydaje się, że obecna sytuacja, w której to inwestorzy uciekają z południa na północ jest na tyle dramatyczna, co wręcz komiczna. Przypomina pokrótce konflikty zbrojne sprzed ponad stu lat na terenie Stanów Zjednoczonych. Nic bardziej mylnego – rzecz się dzieje w Europie. I to w czasie rzeczywistym.

Wiele firm boi się upadku Grecji, czy Włochy. Niepewne jest także to, czy takie kraje jak Hiszpania dalej pozostaną w strefie euro. Przedsiębiorstwa więc coraz częściej szukają przysłowiowej drogi ucieczki na północ – do Niemiec. Nie jest to co prawda raj dla inwestorów, ale w dobie kryzysu jest on idealną ostoją dla panicznie bojących się upadku firm. Euro w Niemczech raczej nie upadnie, więc takie przedsiębiorstwa jak Gowex, który zajmuje się sieciami WiFi w Hiszpanii kolokwialnie mówiąc pakuje manatki i wyprowadza się z rodzimego kraju. Podobnie postępuje wiele firm inwestycyjnych, jak i niektóre banki międzynarodowe. Problemem jest jednak to, że firmy początkowo wydały sporo, aby przystosować się do euro. Jeśli teraz niektóre europejskie kraje wrócą do lirów, czy pesety to rynek przeżyje załamanie. Wielu przedsiębiorców nie stać na dokładanie do interesu z powodu upadku danej waluty. Dlatego taniej jest przenieść biznes zagranicę, niż borykać się z problemami fiskalnymi. Jednak należy pamiętać o tym, że jeśli któryś z krajów strefy euro upadnie, to razem z nim upadnie cała Wspólnota – indeksy giełdowe polecą drastycznie w dół, dolar i funt zdrożeje tak, że nie wiadomo czy będzie nas stać na zakup paliwa do naszych samochodów. Nie warto więc myśleć, że upadek Włoch, czy Grecji zupełnie nas nie dotyczy.

Rynki światowe są tak bardzo powiązane, że bankructwo Włoch może spowodować niewypłacalność drugiego co do wielkości banku w Polsce – Pekao SA. Problemy mieli by także Francuzi i Niemcy, dlatego starają się jak mogą, by idea Unii Europejskiej nie upadła – przynajmniej nie całkowicie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments