Kalkulator

Leasing czy kredyt?

Firma Kredyty

Nie ma co ukrywać, że kryzys wcześniej, czy później i tak przeminie. Ludzie biznesu stale jednak są skłonni inwestować w swoje firmy. Podczas dokonywania inwestycji wielu przedsiębiorców często stoi przed pytaniem: leasing czy kredyt?

Według wyliczeń TaxCare przedsiębiorca kupując nowy samochód w leasingu, a nie na kredyt może zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jak to możliwe? Dzieje się tak, ponieważ cała rata leasingu może być zaliczona do tzw. „kosztów uzyskania przychodów„. Pomniejsza ona tym samym podstawę podatkową przedsiębiorstwa, zmniejszając jednocześnie podatek dochodowy. W wypadku kredytu sprawa wygląda nieco inaczej. O ile odsetki od kredytu są kosztem, o tyle część kapitałowa raty nie jest już za niego uznawana. Odliczenia podatkowe są więc w tym przypadku dużo mniejsze niż w przypadku konkurencyjnego leasingu. Inna jest także nieco forma. W wypadku leasingu pojazd jest przeważnie użytkowany np. przez 3 lata przez daną firmę z możliwością wykupu, o czym można jedynie pomarzyć w wypadku kredytu. Dlatego np. firmy transportowe tak chętnie korzystają z tej formy finansowania. Nie opłaca się bowiem kredytować ciężarówki, która za parę lat i tak będzie zużyta codziennymi kursami zagranicę – lepiej ją leasingować, raty wliczać w koszty, a za kilka lat zdecydować czy pojazd wykupić, czy oddać dealerowi. Kredyt daje jednak większą swobodę w dysponowaniu zakupionym samochodem, co może być dla niektórych firm atutem przy wyborze formy finansowania.

Warto więc wziąć kalkulator w dłoń i przeliczyć, co tak naprawdę opłaca się naszej firmie. Może się bowiem okazać, że to co korzystne dla danego przedsiębiorstwa nie jest wcale idealne dla innego. Wszystko zależy od formy opodatkowania, kwoty na jaką zamierzamy kupić pojazd, comiesięcznych dochodów firmy, a także przeznaczenia zakupionego samochodu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o