Giełda

Amerykańskie indeksy na minusie

Giełda Wiadomości

Pomimo tego, że amerykańska gospodarka ma się nieco lepiej od wielu europejskich, to nadal nowojorskie indeksy notują średnio co dwa dni spadki z powodu niekorzystnych danych napływających stale z lokalnej gospodarki. Na ostatniej sesji Dow Jones Industrial potaniał o ponad 0,5%, Nasdaq o ponad 1,2%, a S&P500 stracił na wartości niespełna 0,9%.

Spadki te były spowodowane niezbyt dobrymi danymi o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, która wyniosła zaledwie 0,2% więcej. Dla przykładu jeszcze miesiąc wcześniej było to aż trzykrotnie więcej, czyli wzrost o 0,6%. Aby nie dobijać przysłowiowych gwoździ do trumny amerykańskiej gospodarki FED postanowił pozostawić obecne stopy procentowe na niezmiennym poziomie licząc na to, że poruszy to choć odrobinę lokalną gospodarkę. Amerykańscy inwestorzy nadal jednak boją się wysokiego bezrobocia, a także tego że wielu ludzi nie stać na wykupienie pełnego ubezpieczenia, którego koszt oscyluje nierzadko w granicach 1 000 dolarów miesięcznie! W dobie kryzysu mało którą rodzinę stać na aż tak duży regularny wydatek. Dodatkowo Departament Handlu USA powiadomił niedawno o tym, że zapasy niesprzedanych towarów wzrosły o 0,8%, co zdaje się mówić: „nie chcemy amerykańskich towarów”. Niektóre firmy boją się więc, że amerykańskie święta będą w tym roku bardzo skromne. Obcinają ceny jak mogą, wyprzedają towary, zwalniają pracowników, ale i tak wiele przedsiębiorstw ma problemy z wypłacalnością.

Miejmy jednak nadzieję, że obecna sytuacja na amerykańskim rynku w ciągu najbliższego miesiąca choć odrobinę się poprawi. Należy mieć bowiem na uwadze, że praktycznie wszystko co dzieje się na Wall Street odbija się także na europejskich rynkach.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments