Kakao

Wahania cen kakao

Inwestycje alternatywne Surowce

Na rynkach surowców spożywczych panuje ożywienie, aczkolwiek analitycy wskazują, że w przypadku niektórych produktów spożywczych, ceny pozostaną na niezmienionym poziomie przez kolejne kilka tygodni. Taką opinię eksperci wyrażają w stosunku do cen kakao na giełdach na świecie.

Notowania kakao

Zarówno na Starym Kontynencie, jak i w Ameryce, ceny kakao od dawna zniżkują. Pierwsza zniżka w tym zakresie, która zapoczątkowała taki trend, notowana była w lipcu tego roku, kiedy to tona kakao wyceniana była na 3 tys. dolarów. W grudniu można kupić taką samą ilość tego surowca za kwotę o wiele niższą – 2 tys. dolarów. W najbliższym czasie najpewniej nie dojdzie do wzrostu cen kakao.

Powody spadków cen kakao

Powodem takiej sytuacji jest najprawdopodobniej większa podaż surowca, jak również w miarę stabilny poziom popytu. Nie bez znaczenia jest też poprawa sytuacji polityczno-społecznej na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Kraj ten jest zdecydowanie największym producentem kakao. Rok temu o tej samej porze kakao kosztowało znacznie więcej, a to z uwagi na trwającą na Wybrzeżu Kości Słoniowej wojnę domową. Działania wojenne spowodowały zniszczenie części infrastruktury transportowej, stąd też transport kakao był bardzo utrudniony. Z braku możliwości dostarczenia kakao do portów w Zatoce Gwinejskiej, plantatorzy zmuszeni byli magazynować surowiec i zmniejszać diametralnie jego zbiory. Wraz z zakończeniem wojny domowej na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ceny kakao od razu zaczęły spadać, bowiem producenci wyprzedawali swoje zapasy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments