Analiza finansowa

Analiza fundamentalna – co to jest?

Giełda

Żeby móc zainwestować (często duże pieniądze) w papiery wartościowe, dobrze mieć choć minimalną pewność, że da się na nich zarobić. W jaki sposób taką uzyskać? Znać przede wszystkim mechanizmy rządzące giełdą oraz, co za tym idzie, możliwości, które przed inwestorem się otwierają. Bez fundamentalnych zasad każdemu będzie ciężko, szczególnie, że giełda jest tworem zmieniającym się z minuty na minutę. Trzeba więc wiedzieć na przykład, czym jest analiza fundamentalna.

Jak działa?
Analiza fundamentalna stanowi uzupełnienie analizy technicznej. Jej głównym zadaniem jest doprowadzenie inwestora do odpowiedzi, które papiery wartościowe są najlepsze do zainwestowania, a więc, która spółka prezentuje najbardziej atrakcyjny zarobkowo materiał. Chodzi o samą jakość papieru (czasem, w którym najlepiej dokonać inwestycji zajmuje się natomiast analiza techniczna). Aby dojść do jakichkolwiek wniosków, należy dobrze przeanalizować rynek, analizą fundamentalną zajmują się więc zawodowi maklerzy.

Co jest analizowane?
Określanie wartości jednostek inwestycyjnych przebiega wielopłaszczyznowo. Spółka, która oferuje swoje akcje oraz cały rynek są monitorowane przede wszystkim pod kątem:

  • nastrojów ekonomicznych w danym momencie (patrzy się z dystansu na całokształt działań, jakie są podejmowane oraz na to, na ile są one skuteczne oraz jak rynek sobie w danej chwili radzi i co takiego jest na najbliższą przyszłość prognozowane);
  • wydarzeń społeczno-politycznych (z czego te drugie, szczególnie polityka międzynarodowa, są najistotniejsze; stan podniesionej gotowości, która może odbić się niekorzystnie na giełdzie pojawia się też na przykład podczas trwania klęsk żywiołowych, w związku z różnego typu poważnymi katastrofami czy atakami terrorystycznymi);
  • typu spółki (w zależności od tego, czym dana spółka się zajmuje, osoba dokonująca analizy fundamentalnej sprawdza, jak sprawy ekonomiczne się mają w danej branży oraz jaką pozycję potencjalne inwestycje na nim zajmują);
  • sprawności ekonomicznej spółki (tutaj sprawdzana jest przede wszystkim zdolność ekonomiczna spółki, jej kapitał, możliwości rozwoju, inwestycje oraz wszystko to, co może przynieść zyski lub spowodować straty).

Dobrze przeprowadzona analiza fundamentalna jest podstawą. Brak jej dokonania i zainwestowanie w ciemno nie jest rozważnym krokiem. Profesjonaliści nigdy nie zdecydowaliby się na jego podjęcie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments