Monety

Inwestować w długi czy nie?

Fundusze inwestycyjne Inwestycje alternatywne Kredyty

Eksperci wypowiadają się na temat dalszych perspektyw rozwoju w Polsce rynku długu. Inwestorzy zastanawiają się zaś, czy inwestycje w spółki windykacyjne, jak i te, które zajmują się skupowaniem wierzytelności, jest opłacalną inwestycją.

Rynek długu w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że nasz rodzimy rynek długu wzrasta. Jak podkreślają specjaliści, ma to miejsce w bardzo szybkim tempie. Łączna suma zadłużenia firm i osób fizycznych w Polsce w listopadzie 2011 roku przekroczyła już kwotę 35 mld zł. Rynek długu jest postrzegany jako rynek rozwijający się. Tak naprawdę nie wiadomo do końca, czy notowany dziś dynamiczny wzrost kwot zaległych płatności osób fizycznych i firm będzie kontynuowany w przyszłości. Najprawdopodobniej tak, a więc inwestycje w długi mogą być opłacalne.

Stabilny biznes

Akcjonariusze firm windykacyjnych mogą spać spokojnie. Perspektywiczny rynek długu jest i będzie stabilny, bowiem w okresie spowolnienia gospodarczego, z jakim mamy do czynienia, dłużnikom trudniej jest spłacać zobowiązania. Wzrost długu wiąże się jednocześnie ze wzrostem usług finansowych.

Firmy windykacyjne stają się bardziej dochodowe, ponieważ ich metody odzyskiwania wierzytelności są bardzo skuteczne. Najtrudniej jest wyegzekwować płatności w przypadku długów korporacyjnych. Problemem jest jedynie to, że odzyskiwanie wierzytelności o dużej wartości nominalnej może trwać bardzo długo. Są one jednak dobrze zabezpieczone, dzięki czemu możliwe jest ich skuteczne odzyskanie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olek
10 lat temu

dziwnego typu inwestycje, ja inwestuje pewnie, np w lokaty z Getin, nie mam czasu ani funduszy na ryzyko