Samochody

Wypłata odszkodowania i części składki AC

Ubezpieczenia

Według obowiązującego stanu prawnego, kierowca mający wykupione ubezpieczenie autocasco, w przypadku wypadku powinien otrzymać odszkodowanie z polisy łącznie z częścią składki, przynależną mu za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Nieprzestrzeganie zasad

Wbrew przepisom prawa, wiele ubezpieczycieli łamie tą zasadę. Tymczasem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za takie zachowanie może nałożyć na firmę ubezpieczeniową wysoką karę pieniężną. Za przykład weźmy Towarzystwo Ubezpieczeniowe PZM, należące do grupy Vienna Insurance Group z Austrii. Za niewypłacenie ubezpieczonemu części składki za okres niewykorzystanego ubezpieczenia AC, ubezpieczyciel musiał zapłacić karę w wysokości 220 tys. zł.

Brak zwrotu pieniędzy

Nie tylko PZM, ale i takie towarzystwa jak Benefia i Compensa, które również należą do austriackiej grupy ubezpieczeniowej, są dalekie od wypłacania kierowcom części składki na polisę AC w podobnych sytuacjach. Takie sytuacje i decyzje wydawane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe o braku zwrotu części składki, w opinii UOKiK naruszają polskie prawo, a także interesy konsumentów.

Nowe prawo

Już od 11 lutego 2012 roku wchodzą w Polsce w życie przepisy, wedle których podobna zasada zwrotu części składki będzie obowiązywała przy polisach OC. Dotychczas było tak, że jeśli Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie kierowcy, to składka za niewykorzystany okres w zasadzie przepadała. Od lutego zwrot składki będzie konieczny, jeśli odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczalnię będzie mniejsze od sumy gwarancyjnej, wynoszącej aż 2,5 mln euro.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments