Biznes

Od nowego roku przedsiębiorca zapłaci więcej

Firma Podatki

Zapowiadane przez premiera Donalda Tuska, podniesienie składki rentowej, stało się faktem. 21 grudnia tego roku Sejm uchwalił podwyżkę składki płaconej za pracowników przez pracodawców. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, składka rentowa wzrośnie o 2 punkty procentowe począwszy od 1 lutego 2012 roku.

Powrót do przeszłości

Projekt podwyższenia składki rentowej dla przedsiębiorców został uchwalony w trybie pilnym. Oznacza on powrót do uwarunkowań w tym zakresie z 2007 roku. Wówczas pracodawcy płacili za swoich pracowników dokładnie taką samą składkę. W opinii przedsiębiorców, zwiększona składka rentowa nie zrujnuje ich finansów, ale niewątpliwie przyczyni się do obniżenia ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Skutki podwyższenia składki rentowej

Na temat składki rentowej i jej podniesienia o 2 punkty procentowe, różne ugrupowania polityczne w Polsce mają zupełnie odmienne zdanie. Opozycja rządu – Prawo i Sprawiedliwość, twierdzi, że spowoduje to zwiększenie bezrobocia i rozwój szarej strefy nielegalnego zatrudniania. Z kolei Platforma Obywatelska przekonuje, że podwyżka ta jest działaniem prewencyjnym, które za kilka lat okaże się być krokiem w dobrą stronę dla ratowania finansów publicznych i budżetów wszystkich Polaków. Jednocześnie zapewnia, że takie posunięcie nie zdusi konsumpcji w Polsce.

Teraz zatwierdzoną przez Sejm ustawą dotyczącą podwyższenia składki rentowej, ma zająć się Senat. Najprawdopodobniej głosowanie nad jej przyjęciem będzie miało miejsce jeszcze przed świętami.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments