Formularz podatkowy

Zmiany podatkowe w nowym 2012 roku

Podatki

Przyszły rok przyniesie dla polskich podatników zmiany w przepisach podatkowych. Jedną, najbardziej dotkliwą zmianą w tym zakresie będzie wprowadzenie wyższej grzywny za niedopełnienie obowiązku rozliczenia PIT.

Planowane zmiany

Od 1 stycznia 2012 roku zmienia się wiele przepisów podatkowych. Obejmują one między innymi:

  • Grzywnę w wysokości do 3 tys. zł za spóźnienie w rozliczeniu PIT. Grzywna zostanie naliczona danej osobie, nawet wtedy, gdy jej zarobek będzie niższy od kwoty wolnej od podatku.
  • Zmianę wysokości kwoty wolnej od podatku. W 2012 roku wyniesie ona 3091 zł. Jeśli dana osoba zarobi mniej niż wymieniona kwota, nie będzie miała obowiązku składania rocznego zeznania PIT.
  • Zmianę kwoty zmniejszającej podatek. W 2012 roku będzie ona wynosić 556,02 zł. Mogą ją odliczyć od podatku ci podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej, na zasadach ogólnych.

Niezłożenie deklaracji PIT w terminie wyznaczonym urzędowo, wiąże się z nałożeniem na nas kary grzywny. Jej wysokość uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Maksymalnie, mandat może wynieść dwu krotność najniższej pensji, która w 2012 roku będzie wynosiła 1500 zł.

Zmianie nie uległy stawki podatkowe, które nadal wynoszą 18 i 32%.

Rozliczenie PIT wiąże się z zyskiem

Dla samego pracownika rozliczenie PIT może wiązać się z uzyskaniem dodatkowej kwoty pieniędzy, ponieważ, zakładając, że nie zarobił zbyt wiele, to otrzyma w wyniku rozliczenia z Urzędem Skarbowym zwrot zaliczki, jaką pracodawca odprowadził z jego wynagrodzenia na PIT.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments