Narodowa Strategia Spójności

Inwestycje w przedsiębiorstwie dzięki dofinansowaniu UE

Firma

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej jest jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów dokapitalizowania przedsiębiorstwa bez utraty częściowej własności. Firma nie musi korzystać z usług, skądinąd przydatnych, aniołów biznesu, którzy w zamiana za gotówkę włożoną w rozwój projektu będą chcieli partycypować w przyszłych zyskach. Mniej korzystny jest także kredyt bankowy, który z jednej strony wcale nie jest obarczony mniejszą ilością wymogów formalnych niż wniosek o dofinansowanie. Z drugiej strony należy pamiętać, że w przyszłości przyjdzie czas na spłatę tegoż kredytu, co jest naturalną koleją rzeczy.

Tymczasem dofinansowanie ze środków wspólnotowych pozwala przedsiębiorstwu nie tylko nie tracić własnościowych udziałów w przedsięwzięciu, lecz także pozyskać środki finansowe, których nie będzie musiało w przyszłości oddawać. Jest to wyjątkowo komfortowa sytuacja i w zasadzie nie spotykana w żadnym innym modelu biznesowym. A jednak – staranie się o dotację unijną wiąże się także z wieloma niekorzystnymi czynnikami, które pokrótce zostaną poniżej przedstawione. Jednym z wymogów jest oznakowanie całego sprzętu będącego przedmiotem inwestycji odpowiednimi naklejkami, jednoznacznie wskazującymi na współfinansowanie zakupów ze środków wspólnotowych. Jest to tak powszechny wymóg, że już praktycznie nikogo nie dziwi. Poważniejszym problem jest zasada refundacji ponoszonych kosztów. Zgodnie z nią przedsiębiorca będący jednocześnie inwestorem z własnych finansów, ew. z kredytu bankowego, pokrywa całkowity koszt projektu, a dopiero później następuje refundacja ze strony instytucji wdrażającej dane działanie. Czasem refundacja ta może następować po zakończeniu całego projektu, a czasem odbywa się ona po kolejnych etapach, wyznaczonych w ustalonym wcześniej harmonogramie realizacji.

Bardzo poważnym utrudnieniem jest także mało biznesowe podejście do inwestycji. Przez mało biznesowe rozumie się sytuacje, w których poszczególne elementy przeprowadzanej inwestycji są organizowane w sposób zupełnie inny, niż gdyby były finansowane jedynie ze środków własnych. Wiąże się to chociażby z wyborem podwykonawców czy dostawców i wymogiem ogłaszania przetargów, w formie zapytania o cenę. Tak czy inaczej, mimo wielu niewygód, dofinansowanie z UE jest jednym z korzystniejszych sposobów przeprowadzenia inwestycji w firmie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments