Oszczędzanie

Bieżąca sytuacja na rynku lokat bankowych

Lokaty

Rząd w przeddzień nastania nowego, 2012 roku, złożył do Dziennika Ustaw tzw. ustawę okołobudżetową, która między innymi zmieni w niedalekiej przyszłości zasady dokonywania zaokrągleń podatków, określone w ordynacji podatkowej. Wraz z końcem marca 2012 roku stanie się niemożliwe omijanie konieczności płacenia tzw. podatku Belki od depozytów bankowych.

Skutki zmiany ordynacji

Już od dłuższego czasu zapowiadano, że z rynku wkrótce znikną lokaty antybelkowe, czyli takie, przy których nie było konieczności płacenia 19% podatku od zysków kapitałowych. Lokaty antybelkowe posiadały dzienną kapitalizację, dzięki czemu mogły skutecznie wykorzystywać lukę w ordynacji podatkowej, pozwalającą na omijanie podatku Belki. Jeszcze tylko w niektórych bankach istnieje możliwość założenia depozytu z dzienną kapitalizacją, przy którym występuje wysokie oprocentowanie, a odsetki pozbawione są opodatkowania.

Zmiany na rynku lokat

Jak można przypuszczać, wkrótce wiele banków zacznie rezygnować z oferowania swoim klientom depozytów z codzienną kapitalizacją. Po pierwszym kwartale 2012 roku tego typu lokaty będą funkcjonowały na takich samych zasadach co dotychczas tradycyjne depozyty. Będzie istniała konieczność zapłaty od nich podatku, co automatycznie pomniejszy zyski.

Z uwagi na wycofywanie z rynku lokat antybelkowych, powoduje to zmiany w średnim oprocentowaniu lokat bankowych. Średnie oprocentowanie wygląda dziś następująco:

  • Lokaty kwartalne – 5,07% brutto (spadek oprocentowania o 0,08 punktu procentowego miesiąc do miesiąca),
  • Lokaty półroczne- 5,17% brutto (spadek o 0,04 punktu procentowego),
  • Lokaty roczne – 5,14% brutto (spadek o 0,09 punktu procentowego),
  • Lokaty dwuletnie – 4,86% brutto (spadek o 0,3 punktu procentowego).
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments