Pieniądze

Drogie euro powoduje wzrosty cen w sklepach

Giełda Surowce Waluty

Z dnia na dzień pojawiają się doniesienia o wzroście cen walut obcych w Polsce. Złoty wciąż traci na wartości, a dzieje się to z korzyścią dla euro i dolara. Drogie waluty obce powodują realne zagrożenie, że na przykład sprzęt gospodarstwa domowego czy inny sprzęt elektroniczny, zacznie mocno drożeć.

AGD coraz droższe

W sklepach najprawdopodobniej już wkrótce będziemy obserwować spore podwyżki cen AGD. Spowodowane są one między innymi:

  • Drogim euro,
  • Drogą ropą naftową,
  • Nieoficjalnym eksportem produktów z polskich fabryk.

Szacuje się, że skala podwyżek w sklepach ze sprzętem AGD wyniesie około 5-7%. Nie mogą być one wyższe, zgodnie z rosnącymi aspiracjami producentów sprzętów, ponieważ najprawdopodobniej wówczas mielibyśmy do czynienia z blokadą sprzedaży.

Podwyżki już pewne

Nie unikniemy wzrostów cen, ponieważ kurs euro osiąga krytyczny poziom. Od czasu kryzysu w 2008 roku euro mocno podrożało – o około 50%, co automatycznie spowodowało wzrost cen komponentów sprowadzanych z zagranicy do produkcji lodówek, pralek, czy kuchenek itp. Nie bez znaczenia jest przy tym to, że pomimo bicia rekordów wartości przez europejską walutę, ceny AGD były utrzymywane przez producentów w Polsce na stałym poziomie. Działo się to z korzyścią dla kupujących. W 2011 roku zanotowano spory wzrost sprzedaży sprzętów AGD. Podwyżki muszą w końcu nastąpić, ponieważ rosną koszty ponoszone przez producentów AGD, w tym koszty transportu. Dłużej producenci nie mogą obniżać swoich marż.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments