Biuro

Coraz więcej firm w Polsce ogłasza bankructwo

Firma Wiadomości

Już nawet dziecko wie, że mamy kryzys. Nikt jednak nie prognozował, że będzie on coraz bardziej dotykał także dość nieźle trzymającej się polskiej gospodarki. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Można by wręcz powiedzieć, że polskie firmy padają jak muchy.

W samym grudniu 2011 roku63 przedsiębiorstwa ogłosiły swoje bankructwo. Trudna sytuacja na rynku spowodowana jest głównie rosnącymi zatorami płatniczymi, które coraz bardziej przytłaczają rodzimy biznes. W całym 2011 roku swoją działalność z powodu braku środków zakończyło aż 720 firm – jest to o nieco więcej niż w 2010 roku, kiedy upadło 685 przedsiębiorstw. Bankrutują najczęściej biznesy prowadzone w branży poligraficznej, deweloperskiej, czy też produkcyjnej. Jest to związane głównie z „oczyszczaniem się” rynku ze zbędnych podmiotów gospodarczych. Nie ma miejsca np. dla zbyt wielu firm w branży meblowej. Te z nich, które zaciągnęły nadmierne kredyty, muszą się pogodzić z tym, że najprawdopodobniej upadną. W kryzysie jest bowiem jedna kluczowa zasada – przetrwa nie ten duży, ale ten kto ma w ręku gotówkę. Większość przedsiębiorców posiada jednak zainwestowaną w swój biznes lwią część środków, przez co trudno o zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed skutkami kryzysu.

Eksperci nie straszą jednak tym, by miała nam grozić w najbliższym czasie ogromna fala niewypłacalności. Rzekomo ma nie być tak źle, jednak kto wie co się stanie kiedy np. Węgry upadną. Bardzo możliwe bowiem, że odbije się to na całym regionie – także i na Polsce.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments