GPW

Na GPW najwięcej debiutów w Europie

Futures Giełda

Kwartalna ankieta firmy PwC, czyli PricewaterhouseCoopers, wskazała, że nasza giełda jest zdecydowanym liderem rynku giełdowego w skali całej Europy. Czynnikiem, który zadecydował o zajęciu takiego prestiżowego miejsca przez GPW w Warszawie jest liczba debiutów. Jednocześnie, nasza rodzima giełda zajęła trzecie miejsce pod względem wartości IPO w 2011 roku oraz w ostatnim kwartale 2011 roku.

Czym jest IPO?

IPO to debiuty giełdowe przeprowadzone w ramach jednego, krajowego parkietu. Jeśli chodzi o giełdę warszawską, to w całym 2011 roku udało jej się doprowadzić do 203 debiutów. Szacuje się, że stanowiły one 47% wszystkich debiutów, jakie miały miejsce w roku ubiegłym na kontynencie europejskim. W ujęciu wartościowym Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zajęła również wysokie trzecie miejsce, z wynikiem 2,2 mld euro. Na dwóch pierwszych miejscach w tej dziedzinie znalazła się giełda w Londynie i giełda w Madrycie.

Skąd takie wyniki?

Zwiększona liczba debiutów giełdowych w Polsce wywołana jest ogromną liczbą spółek, które wchodziły na rynek NewConnect. Zdecydowana większość, bo aż 85% wszystkich spółek, które zadebiutowały w poprzednim roku w Warszawie podjęła decyzję o wyborze alternatywnego rynku GPW jako miejsca obrotu swoimi akcjami. W okresie od października do grudnia, czyli w ostatnim kwartale 2011 roku na GPW w Warszawie zadebiutowały 42 spółki, w tym 4 na rynku głównym, a 38 spółek na rynku NewConnect. W pierwszym kwartale debiutów było 45, w drugim – 55, a w trzecim – 61.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments