Unia Europejska

Pakt fiskalny w Europie

Podatki Waluty Wiadomości

Unia Europejska ma zamiar w krótkim czasie wprowadzić w życie tzw. pakt fiskalny. O realnych planach jego wdrożenia już w lipcu 2012 roku mówił przewodniczący Rady Europejskiej, Herman van Rompuy przebywając w Rzymie. Pakt ma za zadanie podjęcie inicjatywy, która zmierzałaby do pokonania kryzysu finansowego, z jakim zmaga się strefa euro już od kilkunastu miesięcy.

Osiągnięcia Włoch

Mówiono, że po Grecji również i Włochy znajdą się na skraju bankructwa. Tymczasem zostały podjęte tam ważne kroki, które są dobrze oceniane przez Radę Europejską. Starania podejmowane w Rzymie są zgodne z tym, o co w ostatnich dniach zabiega cała Bruksela. Mowa tu o pakcie fiskalnym. Unia Europejska musi podejmować daleko idące kroki, aby kryzys w Eurolandzie został definitywnie zażegnany. Jeśli potrwa dłużej, euro osłabi się do najniższych poziomów w historii co zagrozi strefie euro.

Termin wprowadzenia paktu fiskalnego

Umacniane są dziś mechanizmy antykryzysowe wypracowane przez Unię Europejską. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnia, że jeszcze w tym miesiącu mają zostać podjęte wiążące decyzje i porozumienia w sprawie wprowadzenia paktu fiskalnego. Jeśli uda się go podpisać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, najpóźniej w marcu, realnie może zacząć obowiązywać już w lipcu 2012 roku. Jest to optymistyczny termin, o którym nie było mowy wcześniej.

Już niebawem we Włoszech ma się odbyć trójstronny szczyt, w którym udział weźmie kanclerz Niemiec i prezydent Francji.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments