SMS

Płatności telefonami komórkowymi już niedługo w polskich bankach?

Banki Finanse osobiste Wiadomości

Do tej pory ogromną nowością dla wielu osób były tzw. „płatności zbliżeniowe„, umożliwione zarówno przez VISA, jak i MasterCard. Tymczasem wygląda na to, że zarówno organizacje płatnicze, jak i banki „zbroją się” do wdrożenia płatności telefonem komórkowym.

Nie wygląda oczywiście na to, by PayPass lub PayWave miały nagle odejść do lamusa. Wręcz przeciwnie – technologie te będą się rozwijać równolegle. Na koniec 2011 roku w portfelach Polaków było aż 9 mln kart zbliżeniowych. Świadczy to o potencjalne polskiego rynku płatności zbliżeniowych, który jest najnowocześniejszym obecnie w całej Europie. Banki testują już jednak technologię przyszłości – płatności NFC. Dzięki temu będzie można płacić odpowiednio skonfigurowanym telefonem komórkowym w wyspecjalizowanych terminalach. Z nieoficjalnych wiadomości wiadomo, że tego typu usługą jest bardzo zainteresowany mBank i MultiBank. Prace nad tego typu usługą prowadzi także BZ WBK i Inteligo, które mają już NFC w formie testów. Sytuacja na rynku jest tak bardzo dynamiczna, iż nie wykluczone, że już w pierwszej połowie 2012 roku na polskim rynku pojawią się szeroko dostępne rozwiązania płatności telefonem, wdrożone np. przez największy bank internetowy w naszym kraju. Nikt nie chce zdradzać jednak dokładnych terminów, ani nawet tego, jak by dokładnie miało wyglądać regulowanie płatności w ten sposób.

Wiele osób nadal nie wie, jak korzystać z funkcjonalności zbliżeniowej swojej karty debetowej, bądź też kredytowej. Należy więc poświęcić wiele czasu na edukacje nowoczesnego klienta, jednak wygląda na to, że polski rynek ma ogromny potencjał. Niewykluczone, że w niedługim czasie staniemy się swoistą mekką płatności zbliżeniowych i NFC, czyli największym rynkiem tego typu usług na świecie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments