Gaz łupkowy

Polska samotnie na placu boju o łupki

Inwestycje alternatywne Surowce

W ubiegłym roku w Polsce zapanowała prawdziwa euforia w związku z ogłoszeniem informacji, że nasz kraj posiada bardzo bogate złoża gazu łupkowego, które pozwoliłyby na uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji na wiele lat. Dziś entuzjastów łupków jest coraz mniej. Eksploatację gazu łupkowego w Unii Europejskiej popiera już tylko Polska.

Debata w UE

Niebawem rozpoczną się rozmowy na arenie Unii Europejskiej dotyczące gazu łupkowego i możliwości jego wydobywania w Europie, w tym również w Polsce. Dotychczas nie tylko nasz kraj, ale również i Bułgaria popierała tą ideę. Dziś zmienia ona front i zakazuje prace prowadzone nad eksploatacją gazu łupkowego.

Stanowisko Bułgarii

Parlament Bułgarii przyjął rezolucję, która trwale zakazuje poszukiwania i eksploatacji złóż gazu i ropy naftowej ze skał łupkowych z zastosowaniem metody szczelinowania hydraulicznego. Zakazała ona również wydobycia gazu z węgla. Zakaz wydany w rezolucji w Bułgarii dotyczy przede wszystkim możliwości wydobywania gazu łupkowego. Jeśli jakaś firma złamałaby go, musiałaby zapłacić 50 mln euro kary, a jej sprzęt zostałby skonfiskowany.

Polska samotnie

Po wycofaniu się Bułgarii z poparcia wydobywania gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego, która jak dotychczas jest jedyną znaną metodą wydobywania gazu i ropy ze skał łupkowych, Polska została sama na polu walki o możliwość wydobywania gazu z łupków. Polska wyraża stanowisko, że każde państwo członkowskie unii ma prawo do określania warunków wykorzystania posiadanych zasobów energetycznych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
11 lat temu

Może działa jakieś lobby „zielonych”, które wykańcza nam zwolenników łupków ? :)
W podkomisjach PE utrudnią nam życie sprawiając, że koszt używania technologii szczelinowania hydraulicznego wzrośnie [koszty za chemikalia…]… i opłacalność biznesu spadnie