Polska

Co się dzieje z polską gospodarką?

Finanse osobiste

Premier Donald Tusk jeszcze w ubiegłym roku, po wygranych wyborach, mówił, że Polska wciąż pozostaje tzw. zieloną wyspą na tle Europy, jeśli chodzi o naszą rodziną gospodarkę. Miał on całkowitą rację, co potwierdzają wyniki z budownictwa i przemysłu.

Ekonomiści źle wróżą

Przewidywania analityków na szczęście nie znalazły pokrycia w rzeczywistości i zostały ocenione jako zbyt pesymistyczne. Co prawda, produkcja przemysłowa nieco wyhamowała, ale nie można w odniesieniu do niej mówić o załamaniu nastrojów menadżerów w firmach z tego sektora gospodarki narodowej, a to prognozowali ekonomiści.

Analitycy oczekiwali, że w grudniu tempo wzrostu produkcji przemysłowej wyhamuje do 6,5%, po listopadzie, kiedy to produkcja zwiększyła się o 8,8%. Ich szacunki znów okazały się być błędne, bowiem dynamika produkcji w grudniu 2011 wyniosła 7,7%. Powodem, dla którego ekonomiści źle ocenili naszą gospodarkę i dali jej nienajlepsze prognozy na przyszłość jest to, że w grudniu było mniej dni roboczych niż w innych miesiącach, a na dodatek popyt z zagranicy okazał się słabszy.

Budownictwo w Polsce

Łagodna zima, z jaką mamy do czynienia w tym roku, wpływa dobroczynnie na wyniki budownictwa. Według danych statystycznych, produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 14,6%, podczas gdy w listopadzie ubiegłego roku wzrosła ona o 13%. Za dobre wyniki przemysłu i gospodarki jako takiej zdaniem analityków, w dużej mierze odpowiada właśnie sfera budowlana.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments