Mieszkanie

Wynajem korzystniejszy niż kupno

Finanse osobiste

Praktycznie każdy z nas staje w pewnym momencie swojego życia przed dylematem – wynajmować czy kupić? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna w każdym przypadku. Według ekspertów dużo bardziej opłaca się wynajmować mieszkanie niż je kupować – zwłaszcza na kredyt.

Spowodowane jest to korzystną sytuacją na rynku mieszkaniowym. Zalega na nim wiele niesprzedanych mieszkań, które nierzadko są wynajmowane przez samych deweloperów, chcących odzyskać choć część zainwestowanego kapitału. Powoduje to, że ceny wynajmu w ciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie spadły. Praktycznie im większe mieszkanie, tym niższy wynajem. Coraz trudniej także o kredyt hipoteczny – nie tylko z powodu zawirowań na rynku pracy, ale także zaostrzenia polityki kredytowej większości banków. Według specjalistów aż 30% więcej osób niż w zeszłym kwartale chce wynajmować niż kupować mieszkania. Nie wygląda na to, by sytuacja ta się miała zmienić. Eksperci szacują, że odsetek wynajmujących mieszkania w Polsce będzie stale rósł z roku na rok. Jest to spowodowane trudną sytuacją na rynku pracy i kredytów, a także powolnym wygasaniem programu rządowych dopłat „Rodzina na swoim„. Polacy także coraz boją się zadłużać, ponieważ ostatnie „perypetie” z ogromnymi wahaniami kursów franka szwajcarskiego odstraszyły wielu potencjalnych kredytobiorców – i to nie tylko kredytów walutowych, ale także i tych w złotówkach.

Pytanie tylko, jak długo można wynajmować. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie dla nieźle zarabiających młodych osób z dużych miast. Nie wszędzie jest jednak obszerna oferta lokali pod wynajem, przez co nierzadko w mniejszych miastach wiele osób zmuszonych jest do zaciągnięcia wieloletniego kredytu, by mieć zwyczajnie gdzie mieszkać.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o