Pieniądze

Emeryci w długach

Emerytura Kredyty

Na emeryturze wiele osób zaciąga kredyty gotówkowe, albo bierze sprzęty na raty. Czy są im one rzeczywiście potrzebne? Cóż, seniorzy w ten oto sposób najczęściej finansują zakupy dzieci, przez co sami popadają w długi. Czasem emerytów wyzyskują własne dzieci i wnuki, czy inni członkowie bliskiej rodziny. Zobowiązując się oni do spłaty rat kredytu, zaciągniętego na babcię czy dziadka, ale później nie dotrzymują obietnicy. Skutkiem tego emeryt pozostaje z kredytem do spłaty.

Statystyki zadłużonych emerytów

W Krajowym Rejestrze Długów istnieje wiele wpisów dotyczących dłużników – emerytów. Najstarszy zadłużony emeryt pochodzi z województwa dolnośląskiego i jest winien ponad 3,8 tys. zł. Ma on 101 lat. Finansowe problemy mają zwykle kobiety po ukończeniu 60. roku życia. Zadłużonych emerytek jest już 189 tysięcy, jak pokazuje raport InfoDług, który został przygotowany jak co roku przez Biuro Informacji Gospodarczej.

Polacy się zadłużają

Nie tylko emeryci mają problemy ze spłatą zadłużenia. Wiele osób pomiędzy 30 a 39 rokiem życia nie potrafi sobie poradzić ze swoimi zobowiązaniami finansowymi. Średnie zadłużenie na jednego obywatela naszego kraju w chwili obecnej wynosi ponad 17 tys. zł. Jeszcze rok temu było to 4 tys. zł mniej. Oznacza to, że coraz mocniej się zadłużamy, a kredytobiorców w Polsce przybywa. Najwięcej dłużników statystycznie jest w województwie śląskim. Łącznie zadłużenie 313 tys. osób wynosi 6,7 mld zł. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest województwo mazowieckie, gdzie na 255 tys. osób zadłużonych przypada 4,9 mld zł zaległości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o