Euro

Strefa euro jednak u progu recesji?

Podatki Waluty

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest mocno zaniepokojony tym, co dzieje się w strefie euro. Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie ogłoszono, że najprawdopodobniej w bieżącym roku dojdzie do spowolnienia wzrostu światowej gospodarki. MFW wieszczy też recesję w strefie euro. Takie prognozy znalazły odzwierciedlenie w raporcie „World Economic Outlook”, który został sformułowany przez MFW i opublikowany we wtorek, 24 stycznia.

Prognozy MFW

W swoim raporcie MFW zawarł wiele prognoz dotyczących stanu światowej gospodarki. Między innymi podano:

  • Wzrost gospodarki globalnej w 2012 roku wyniesie 3,25% PKB, a nie jak wcześniej oczekiwano – 4% PKB,
  • Gospodarka USA wzrośnie w tym roku o 1,8% PKB,
  • Gospodarka Chin wzrośnie o 8,2% PKB, a w jesiennych prognozach przewidywano 9% wzrost,
  • Gospodarka Indii wzrośnie o 7% PKB.

To nie wszystkie przewidywania, o których pisze Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim raporcie. Analitycy sądzą, że strefa euro przejdzie w tym roku recesję, ale w łagodnym wymiarze. Jednocześnie, ostrzegają oni, że najprawdopodobniej sytuacja ekonomiczna Eurolandu może się niestety pogorszyć. Jeśli do tego dojdzie, to recesja europejska szybko może się rozprzestrzenić na cały glob.

Cięcia wydatków niewskazane

Europejskie kraje starają się ratować swoje finanse publiczne dokonując daleko idących cięć wydatków. W opinii MFW nie jest to właściwe działanie, jako że dodatkowo spowalnia to wzrost gospodarczy. Podobne konsekwencje ma nadmierne podnoszenie podatków.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments