Pieniądze

Fiskus gruntownie sprawdzi przedsiębiorców

Firma Podatki

Kontrole skarbowe w tym roku mają być znacznie bardziej nasilone niż w latach ubiegłych. Fiskus zapowiada, że gruntownie przyjrzy się niezarejestrowanej działalności gospodarczej, prowadzonej przede wszystkim za pośrednictwem Internetu. Szacuje się, że kontrole pozwolą na zabranie podatnikom aż 20% więcej nieujawnionych dochodów, niż rok wcześniej.

Większa skuteczność

Urzędy skarbowe będą wszczynały kontrole podatników, którzy wydają więcej niż zarabiają i wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych. W 2010 roku wpływy z podatku od nieujawnionych dochodów wzrosły o około 30% w stosunku do roku wcześniejszego. Podobnie było w 2011 roku. Skąd ta wyższa skuteczność fiskusa? Otóż, jak mówi Ministerstwo Finansów, kontrole były przeprowadzane w stosunku do bardziej trafnie wytypowanych w tym celu podatników. Do kontroli podatnicy są wybierani m.in. na podstawie:

  • Aktów notarialnych,
  • Deklaracji podatkowych wypełnianych przez nabywców nieruchomości.

Oprócz tego, inspektorzy mają bliżej przyjrzeć się donosom obywateli i skontrolować osoby, które w nich się znalazły. Część takich donosów pochodzi od samych przedsiębiorców, którzy wskazują, że ich konkurenci w branży uzyskują wyższe dochody i lepszą pozycję konkurencyjną, ponieważ nie płacą pełnych podatków.

Dane elektroniczne

Osoby sprzedające w Internecie produkty i towary, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej, mogą spodziewać się kontroli skarbowej. Urząd skarbowy szybko sprawdzi dane o dochodach podatnika, bowiem są one gromadzone w formie elektronicznej w bazach urzędów skarbowych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments