Liczenie

Polskie firmy skupiają się bardziej na przetrwaniu, niż inwestowaniu

Firma

Ostatnie danie z gospodarki świetnie pokazują to, że polskie firmy mówiąc wprost skupiają się bardziej na przetrwaniu kryzysu, niż na inwestowaniu w np. nowe technologie. Eksperci mówią otwarcie – obecne podejście do prowadzenia krajowego biznesu może się na nas poważnie zemścić.

Od dawna bowiem wiadomo, że innowacyjna gospodarka cechuje się prężnymi przedsiębiorstwami. Nie istnieją jednak firmy budujące swoją silną pozycję na rynku bez potężnych inwestycji. Z ostatnich badań wynika, że jedynie 1/3 przedsiębiorców wierzy w to, że ich przychody w 2012 roku wzrosną choć odrobinę. Przed rokiem takich osób było dwa razy więcej, co pokazuje fakt rozprzestrzeniania się pesymizmu wśród polskich biznesmenów. Dla porównania – na świecie aż 40% przedsiębiorców wierzy w to, że pomimo kryzysu ich zyski wzrosną w tym roku. Problem jednak w tym, że polskie firmy boją się zadłużać, ponieważ wiedzą, że niezbyt proobywatelskie postawy naszego rządu mogą je zrujnować. Trudno bowiem w Polsce o gest, taki jak np. abolicja podatkowa, czy choć chwilowe obniżenie akcyzy. Gospodarce nie pomagają także obecne w naszym kraju banki, które praktycznie z miesiąca na miesiąc zaostrzają swoją politykę kredytową. Jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni, to za niedługo czeka nas prawdziwy zastój na rynku, a może nawet i recesja.

Eksperci szacują, że jeśli sytuacja na rynku się nie poprawi, to w ciągu najbliższych trzech lat np. liczba hurtowni zaopatrujących małe sklepy spadnie z obecnych 4 000 o nawet połowę. Może to załamać rynek drobnych sklepikarzy, a także osłabić polską gospodarkę, która „żyje” dzięki drobnym przedsiębiorcom. Warto więc zmienić już coś teraz, a nie czekać na prawdziwą katastrofę gospodarczą.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments