Facebook

Debiut giełdowy Facebooka

Giełda Wiadomości

Jeden z największych w skali światowej serwis społecznościowy, Facebook, ma zadebiutować wkrótce na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Złożone zostały już wszystkie niezbędne dokumenty w tej sprawie. Te rewelacyjne doniesienia z Wall Street przekazała do wiadomości publicznej gazeta Wall Streat Journal. Wkrótce więc będziemy najprawdopodobniej świadkami spektakularnego debiutu.

Ile warty jest Facebook?

Portal społecznościowy Facebook z dnia na dzień zdobywa coraz więcej aktywnych użytkowników, którzy podnoszą jego łączną wartość. Dziś jest on wyceniany w przedziale od 75 do nawet 100 miliardów dolarów. Założony przez młodego studenta serwis bije rekordy popularności, stając się intratnym biznesem. Co prawda, rzecznik prasowy Facebooka nie potwierdza informacji o wycenie portalu, ale można szacować, że jest ona jak najbardziej wiarygodna.

Przebieg emisji akcji Facebooka

W momencie debiutu Facebooka na Wall Street w stanach Zjednoczonych, gwarantem emisji akcji mają zostać:
• Bank Morgan Stanley,
• Bank Goldman Sachs.

Mają one podobno otrzymać jedynie 1% honorarium, podczas gdy przy innych debiutach giełdowych przyjmuje się, że gwaranci uzyskują około 7% honorarium. Powodem tego jest bardzo wysoka wartość, na jaką opiewa cała transakcja.

Facebook debiutując na giełdzie zamierza sprzedać wyłącznie niewielką część swoich udziałów. Jeśli Amerykańska Giełda Papierów Wartościowych nie zgłosi żadnych zastrzeżeń do dokumentacji złożonej przez Facebooka, już wiosną tego roku zadebiutuje on na giełdzie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments