CEDC

Wyniki giełdowe CEDC – potentata rynku alkoholowego

Giełda Inwestycje alternatywne

Grupa CEDC, jeden z największych producentów wódki na świecie, zajmujący czołową pozycję na kluczowych rynkach działalności, m.in. w Polsce i w Rosji, notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ostatnim czasie wyniki notowań giełdowych nie były zbyt korzystne dla producenta m.in. Absolwenta, Soplicy czy Żubrówki.

Russian Standard ratuje CEDC

Po tym, jak dotychczasowy inwestor, Russian Standard, zaproponował grupie CEDC zwiększenie swoich udziałów w spółce, inwestorzy masowo zaczęli kupować jej akcje. Russian Standard w listopadzie 2011 roku nabył 9,9% udziałów w CEDC, a teraz ogłosił, że zwiększy je do poziomu 33%. To spowodowało, że kurs akcji CEDC zanotował spektakularną zwyżkę, rzędu prawie 27%.

Pomoc w spłacie długów

Rosyjska spółka Russian Standard planuje pomóc CEDC w spłacie jego ogromnego zadłużenia. Właścicielem Russian Standard jest rosyjski miliarder Roustam Tariko. Warto powiedzieć, że w poprzednim roku akcje CEDC były notowane na poziomie najniższym w jego całej, 10-letniej historii notowań na warszawskiej GPW. Przecena akcji CEDC w 2011 roku najprawdopodobniej była spowodowana słabymi wynikami spółki i obniżką prognoz. Na rynku rosyjskim i polskim spadła sprzedaż alkoholi produkowanych przez CEDC, a są to jej kluczowe rynki. Rynek alkoholi wysokoprocentowych w naszym kraju, podobnie jak w Rosji, kurczy się. Musiało się więc to negatywnie odbić na kondycji producenta.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments