policjant

Reforma emerytalna mundurowych w skrócie

Emerytura Wiadomości

W swoim expose premier Donald Tusk zapowiedział znaczące cięcia emerytalne. Chodzi tu przede wszystkim o likwidację wielu przywilejów emerytalnych, które dotychczas obowiązywały w odniesieniu do niektórych grup społecznych w Polsce.

Kto straci przywileje?

Wśród grup, które niewątpliwie w perspektywie kilku kolejnych lat będą musiały pożegnać się ze swoimi przywilejami emerytalnymi, znaleźli się:
• prokuratorzy,
• księża,
• sędziowie,
• górnicy,
• policjanci,
• żołnierze.

Najwcześniej, bo w 2013 roku przywileje emerytalne zostaną odebrane mundurowym. Warto przy tym zaznaczyć, że reforma emerytalna zostanie wdrożona w życie w przypadku wyłącznie nowych funkcjonariuszy, którzy do służby mundurowej przystąpią od początku 2013 roku. Wszyscy obecni policjanci i żołnierze będą mogli wybrać stary lub nowy system emerytalny.

Najważniejsze zmiany

Nowe emerytury mundurowe mają wprowadzać dłuższą służbę i wyższy wiek emerytalny. Dziś na emeryturę można przejść po 15 latach pracy w policji czy w wojsku, niezależnie od wieku. Stąd też pojawiają się np. 35-letni emeryci. Rząd postanowił zlikwidować ten proceder, wprowadzając wydłużenie służby do 25 lat oraz wiek emerytalny dla mundurowych co najmniej 55 lat. Zmieni się też sposób liczenia mundurowych emerytur. Wyniosą one 60% podstawy wymiaru emerytury za 25 lat służby. Za każdy dodatkowy rok emerytura będzie wzrastała o 3%. Emerytura będzie podwyższana o 0,5 proc. za każdy miesiąc służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz z Tarnowa
11 lat temu

Plusem tej nowej ustawy, jest jedynie to, że przez 25 lat pewne wynagrodzenie, pewna 13-stka, i inne.