emeryci

Biała Księga w sprawie emerytur

Emerytura Finanse osobiste

Polacy już wkrótce będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat planowanej w naszym kraju reformy emerytalnej. Głównym punktem spornym jest tu podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, jak i jego zrównanie na poziomie 67 lat. Jeśli do tego dojdzie, Polska wpisze się w ogólnoeuropejską tendencję do wydłużania wieku emerytalnego.

Biała Księga emerytur w UE

Komisja Europejska już niebawem ma opublikować i przyjąć tzw. białą księgę w kwestii emerytur. Zostanie w niej wskazana konieczność podwyższenia wieku emerytalnego w krajach Unii Europejskiej. Ważne jest jednak to, że nie będzie to bezdyskusyjna propozycja legislacyjna, ale zalecenie dla krajów członkowskich wspólnoty, w tym dla Polski.

Dlaczego podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne?

Już w chwili obecnej jakiekolwiek propozycje czy próby podwyższenia wieku emerytalnego w Europie budzą społeczne oburzenie, ale KE tłumaczy, że członków Unii po prostu nie stać na utrzymywanie w dłuższej perspektywie czasu niskiego wieku emerytalnego. Szacuje się, że średnio kraje UE będą musiały wydawać dodatkowe 2,5% PKB na emerytury do 2060 roku, jeśli chciałyby utrzymać dotychczasowy system emerytalny w niezmienionej formie. Jednocześnie, coraz mniej młodych ludzi pracuje na jednego emeryta w Unii Europejskiej. Stąd też w większości krajów członkowskich wspólnoty już teraz podejmowane są działania mające na celu wydłużanie wieku emerytalnego i ewentualnie zrównania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments