Analiza finansowa

Jak rekomendacja T wpływa na rynek?

Kredyty Wiadomości

Rok 2011 upłynął pod znakiem zmian legislacyjnych dotyczących kredytów konsumpcyjnych. Zalecenia wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji T miały być sukcesywnie wdrażane przez cały 2011 rok, od początku 2012 powinny już być wprowadzone we wszystkich bankach.

Klienci przy wyborze kredytów najczęściej kierują się jego dostępnością. Czy otrzymają kredyt, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości, znaczenie ma szybkość udzielenia kredytu oraz związane z tym procedury, w szczególności wymogi dokumentowe. Bardzo ważnym kryterium są także koszty związane z kredytem. Większość zmian zaproponowanych w rekomendacji działa na niekorzyść klienta, pogarszając kryteria przyznawania kredytów, co spowoduje, że jeszcze mniejsza liczba osób będzie mogła go otrzymać. Banki coraz wnikliwiej badają zdolność kredytową danego klienta. W żadnym banku w Polsce nie zostanie nam obecnie udzielony kredyt bez zaświadczeń. Instytucje finansowe także coraz częściej ustalają minimalną kwotę dochodu potencjalnego kredytobiorcy – od 500 złotych miesięcznie w Alior Banku, do 1 500 złotych miesięcznie w Kredyt Banku. Nierzadko jeśli spełniamy nawet kryteria dochodowe, to może się zdarzyć, że rata zobowiązania znacznie przekroczyłaby połowę naszych dochodów. Dlatego też banki coraz częściej odmawiają udzielania kredytów – choćby tych najpopularniejszych, czyli gotówkowych.

Zmiany wprowadzone dzięki rekomendacji wpłyną znacząco zdolność kredytową klientów oraz na procedury związane z udzieleniem kredytów. Na pewno skończą się czasy szybkich pożyczek udzielanych na dowód dla szerokiej rzeszy klientów, które znamy sprzed kryzysu. Wprawdzie wiele banków od 2009 roku zmieniło i dostosowało swoją politykę kredytową do tego co zaszło, jednak różne banki, miały różne podejścia do oceny zdolności kredytowej. Obecne zmiany są jednakowe dla wszystkich instytucji bankowych, co w konsekwencji spowoduje, że pewna grupa klientów nie dostanie kredytu w banku. Dla nich pozostaną instytucje para-bankowe. Wprowadzone zmiany spowodują, że dla tego typu instytucji zwiększy się grupa potencjalnych klientów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments