PGNiG

PGNiG wyemituje euroobligacje

Obligacje Wiadomości

To już pewne – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wyemituje euroobligacje o wartości aż 500 mln euro. Została już przygotowana specjalna księga popytu, która została niedawno zamknięta.

Emisja zostanie przeprowadzona przez zagraniczną spółkę należącą do polskiego PGNiG, czyli dokładnie firmę PGNiG Finance AB ze Sztokholmu. Okres zapadalności euroobligacji emitowanych przez giganta ma wynosić 5 lat i przynieść inwestorom zysk na poziomie 4,098% w skali roku. Jak na obligacje w euro walucie to całkiem sporo – mówią specjaliści. PGNiG zamierza wykorzystać pozyskane środki na inwestycje. Jednak obecna zapowiedź pierwszej emisji to nie koniec. Spółka podpisała stosowne umowy z BNP Paribas i Unicredit Bank AG, na mocy których może emitować nawet 10 letnie papiery dłużne na kwotę do 1,2 mld euro. Wygląda więc na to, że emisji będzie więcej. Chętnych jednak nie brakuje, ponieważ spółka stale inwestuje w odkrywanie nowych złóż gazu i ropy. W latach 2011-2015 firma przeznaczy na ten cel aż 15 mld złotych. Z pewnością większość inwestorów PGNiG stanowić będą podmioty zagraniczne, które skuszą się możliwością posiadania w swoich portfelach korzystnych papierów dłużnych z Polski. Niewykluczone jednak, że euroobligacje oferowane przez giganta będą też możliwe do zakupu przez klientów detalicznych także w naszym kraju – pytanie tylko, które biuro maklerskie zaoferuje tego typu funkcjonalność.

Jeśli wszystko się uda, to za niedługo powinniśmy otrzymać od spółki dokładne info na temat tego, kiedy dokładnie ma się odbyć owa emisja euroobligacji. Specjaliści twierdzą, że będzie to jedno z największych wydarzeń inwestycyjnych tego roku. Czy tak się stanie – czas pokaże.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments