Grecja

Co się stanie, jeśli Grecja zbankrutuje?

Banki Giełda Waluty

Kolejni eksperci podnoszą wciąż tą samą kwestię, mianowicie o konieczności ogłoszenia bankructwa przez Grecję, która dziś znajduje się w nie najlepszej sytuacji finansowej. Musi decydować się na kolejne cięcia budżetowe i mocniej zaciskać pasa, aby otrzymać pomoc finansową z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tymczasem, wielu specjalistów twierdzi, że jej bankructwo jest przesądzone. Nie wiadomo tylko, kiedy będzie miało ono miejsce.

Co oznacza bankructwo?

Osoby niezaznajomione z rynkiem finansowym mogą nie do końca zdawać sobie sprawę, czym jest bankructwo jakiegoś kraju. To nie to samo, co bankructwo firmy lub konsumenta. Jedno nie ulega wątpliwości, że upadek finansowy Grecji będzie miał ogromny wpływ na europejskie rynki i nie tylko. Jeśli dojdzie do bankructwa, wówczas na giełdach będziemy obserwowali nagłe spadki, choć ekspertom trudno jest na dzień dzisiejszy oszacować ich skalę.

Optymiści twierdzą, że niekontrolowane bankructwo Grecji przyniosłoby kilkutygodniowe spadki na giełdach, ale ożywienie gospodarcze panujące w całej Europie mogłoby w pewien sposób zamortyzować skutki upadku Grecji.

Co z Polską po bankructwie Grecji?

Dla Polski, upadek Grecji oznaczałby wzrost notowań pary euro i złoty. Najprawdopodobniej waluta europejska byłaby wyceniana w Polsce na 4,5 zł, zaś na rynku zagranicznym notowałaby ona wysokie spadki. Z kolei, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mogłyby nastąpić nawet 30% spadki wartości walorów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments