Finanse

Zagraniczne fundusze inwestycyjne tracą klientów

Fundusze inwestycyjne Futures Giełda Waluty

Sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza tych najbardziej ryzykownych, nie przedstawia się optymistycznie. Wciąż więcej pieniędzy inwestorzy z nich wycofują, niż wpłacają. Jednocześnie, zmniejsza się wartość aktywów netto, jakie są utrzymywane w funduszach instytucji zagranicznych.

Wyniki funduszy zagranicznych

W całym 2011 roku wartość aktywów netto funduszy zagranicznych wyniosła łącznie 3,62 mld zł, co jednocześnie oznacza, że wartość zarządzanego przez nie majątku uległa zmniejszeniu o 6,8%, czyli o 260 mln zł. Świadczy to o wielce niekorzystnej sytuacji, w jakiej znalazły się zagraniczne fundusze inwestycyjne. Sukcesywnie tracą one klientów.

W miesiącach od stycznia do lipca 2011 roku aktywa instytucji zagranicznych, które działają na terenie naszego kraju, wciąż rosły. W lipcu osiągnęły one poziom aż 4,1 mld zł, ale szybko okazało się, że inwestorzy zaczęli wycofywać z nich swoje środki finansowe. Powodem takiej sytuacji były przeceny na europejskich giełdach. Przez to aktywa funduszy zagranicznych zmniejszyły się o kilkanaście procent. Wyceniano je na takim samym poziomie jak w październiku 2010 roku.

Mniejsza jest skala umorzeń w krajowych funduszach inwestycyjnych. Aktywa zgromadzone w nich zmniejszyły się w ciągu roku o 1,8%.

Skąd wynika spadek wartości aktywów?

Fundusze inwestycyjne tracą sukcesywnie klientów, ponieważ na rynku kapitałowym zaszło wiele zmian. Giełdy europejskie niekorzystnie zakończyły ubiegły rok, a akcje notowane na rynkach wschodzących straciły nawet po 20% swojej wartości.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments