domy

Lepiej kupić dom, niż go samemu wybudować

Finanse osobiste Wiadomości

Coraz więcej Polaków woli posiadać własny dom z ogródkiem, aniżeli mieszkanie w centrum miasta. Z ostatnich danych wynika, że ceny na rynku nieruchomości w naszym kraju tak bardzo spadły, że dużo bardziej opłaca się kupić gotowy dom od dewelopera, niż samemu go wybudować systemem gospodarczym.

W Warszawie za pół bliźniaka z działką 300 m2 niedaleko od centrum trzeba zapłacić średnio 650 000 złotych. Wbrew pozorom to dużo mniej, niż by kosztowało wybudowanie takiego samego domu samodzielnie. Eksperci szacują, że w takim przypadku identyczny dom kosztowałby nawet 900 000 złotych. Jest to spowodowane ostatnim wzrostem cen materiałów budowlanych. Od stycznia drewno zdrożało o aż 12%, cegła o 10,7%, a materiały izolacyjne o 7,7%. Firmy budowlane stawiające jednak wiele budynków w ciągu roku posiadają korzystne umowy z hurtowniami materiałów budowlanych. Dzięki temu uzyskują korzystne zniżki, do nawet 40%. Wszystko to sprawia, że po doliczeniu marży deweloperskiej dom wybudowany przez wyspecjalizowaną firmę jest dużo tańszy, niż taki budowany „na własną rękę”. Należy wziąć także pod uwagę fakt, że z roku na rok idzie w górę przysłowiowa robocizna. Dodatkowo trudno o kredyt hipoteczny na budowę bądź zakup własnego lokalu, dlatego też liczy się praktycznie każda złotówka. Zdolność Polaków do zaciągania kredytów w euro spadła ostatnimi czasy o aż 40%, a w przypadku kredytów w złotówkach o 8%. Wszystko to przez nowelizacje, które wniosła do polityki kredytowej banków tzw. „rekomendacja S„.

Warto więc przed budową danej nieruchomości dokładnie przeliczyć, co nam się będzie bardziej opłacało. W przypadku dużych miast niewątpliwie dużo bardziej korzystny może być zakup gotowego domu od dewelopera, niż jego samodzielne wybudowanie. Zwłaszcza, że podczas kryzysu każdy chce się targować, byle tylko coś sprzedać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
11 lat temu

Marzenia o zakupie domu zazwyczaj sprowadzają się do zdolności kredytowej i możliwości otrzymania kredytu.