dolar

Ministerstwo finansów dyskryminuje fundusze zagraniczne

Fundusze inwestycyjne Inwestycje alternatywne Podatki

Ministerstwo finansów w opinii doradców podatkowych zagranicznych funduszy inwestycyjnych, jakie funkcjonują w Polsce, dyskryminuje je na tle innych funduszy. Dzieje się to za przyczyną regularnego odrzucania wniosków o wydawanie wiążących interpretacji podatkowych dla zagranicznych funduszy przez resort finansów.

Pytania zagranicznych funduszy

Głównym powodem występowania przez zagraniczne fundusze do fiskusa o interpretację podatkową jest możliwość zwolnienia z 19% podatku dochodowego w Polsce. Aby zagraniczny fundusz mógł z takiego prawa do zwolnienia skorzystać, musi spełnić wskazane w ustawie o CIT sześć warunków. Fundusze chcąc mieć pewność, że zwolnienie dojdzie do skutku, chcą uzyskać od fiskusa takie zapewnienie. Jeśli nie mogą otrzymać wiążącej interpretacji podatkowej, nie mają gwarancji, że nawet po spełnieniu wszystkich warunków zwolnienia, na przykład będą mogli nie płacić podatku od wypłacanych dywidend. Ministerstwo finansów mówi, że nie ma obowiązku wydawania interpretacji zagranicznym funduszom, ponieważ musiałoby interpretować w takich przypadkach przepisy zagranicznych ustaw podatkowych.

Brak interpretacji a sytuacja funduszy

Doradcy podatkowi pracujący w funduszach zagranicznych, jakie działają w Polsce, twierdzą, że odmowa wydania interpretacji podatkowej przez fiskusa skutkuje brakiem pewności funduszy co do ich sytuacji podatkowej. Automatycznie, ogranicza to ich zainteresowanie dokonywaniem kolejnych inwestycji w Polsce. Wpływa to negatywnie na całą polską gospodarkę.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments