Firmy biorą więcej kredytów, niż Polacy

Firma Kredyty Wiadomości

Z ostatnich danych jasno wynika, że polscy przedsiębiorcy dużo chętniej korzystają z możliwości zaciągania kredytów w czasie kryzysy, aniżeli przeciętny Kowalski. Zadłużenie gospodarstw domowych spadło w styczniu o około 0,6 mld złotych. Można więc śmiało powiedzieć, że statystyczny Polak na przekór przedsiębiorcom nie tylko unika brania kredytów, ale także dużo oszczędza.

Każdy stara się jak może, by w terminie spłacać raty swoich zobowiązań – zwłaszcza kredytów hipotecznych. Dodatkowo brak kolejnych chętnych do brania kredytów. Jest to skutek wprowadzenia rekomendacji S, która według wyliczeń specjalistów zamknęła drogę nawet 20% Polaków do zakupu własnego M. Wielu zwolenników kredytów walutowych także niechętnie patrzy na możliwość zaciągania zobowiązań wyłącznie w rodzimej złotówce – głównie z powodu dużo wyższej raty, aniżeli w przypadku euro czy franka szwajcarskiego. Firmy natomiast na odwrót – próbują wykorzystać złą koniunkturę na rynku na swoją korzyść. Likwidują lokaty w bankach i zadłużają się tak bardzo, jak tylko mogą, by np. przejąć konkurencję czy rozbudować swoją sieć sprzedaży. Każdy bowiem wie o tym, że kryzys wcześniej czy później i tak się skończy. Zwycięzcy wyjdą jedynie z niego Ci, którzy zainwestują w odpowiednim momencie – mówią specjaliści.

Pytanie tylko, jak w czasach drastycznego zaostrzenia polityki kredytowej banków zdobyć korzystny kredyt na np. nową linię produkcyjną – zwłaszcza denominowany w obcej walucie. Niektóre przedsiębiorstwa – w przeciwieństwie do większości Polaków – nie mają jednak z tym problemów i próbują wykorzystać swoje przysłowiowe pięć minut najlepiej, jak tylko potrafią.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments